Zawód architekt - makieta osiedla

Architekt to osoba zajmująca się projektowaniem budowli. Wyraz architekt symbolizuje budowniczego, kierującego budową. Zawód architekta łączy w sobie wiele dziedzin nauki i techniki.
Do architektów zalicza się nie tylko projektantów budynków, ale także: urbanistów - architekci miast, ruralistów - architektów terenów wiejskich, architektów krajobrazu i architektów wnętrz - budynków i pomieszczeń.
Kandydat na architekta powinien posiadać: wyobraźnię przestrzenną, zdolności plastyczne, wrażliwość na formę i przestrzeń oraz na kolor. Nie powinien mieć problemów z rysunkiem plastycznym i technicznym, a także ze znajomością materiałoznawstwa z branży budowlanej oraz sztuki konstruktorskiej. Bardzo ważna jest również doskonała znajomość obsługi komputera, aby móc używać zaawansowanych aplikacji do projektowania takich jak AutoCad, 3DMax czy ArchiCad.
Uczniowie klasy VI pracowali metodą projektu i wykonywali makiety osiedla mieszkaniowego. Podczas realizacji zadania uczestnicy zyskali okazję poznania tajników zawodu architekta, co pomogło w szkole wdrożyć zajęcia z zakresu preorientacji zawodowej. Wszyscy wykazali się wielką pomysłowością i inwencją twórczą - wcielając się w architektów i projektując osiedle wraz z całą infrastrukturą, a poźniej wykonując makiety według przygotowanych projektów.
Dzieci podzieliły się obowiązkami i odpowiedzialnością za swoją cześć pracy, każde przygotowało część materiałów, następnie wspólnie budowali makiety. Całościowa makieta była złożeniem pracy wszystkich grup. Efekty pracy uczniów można zobaczyć na wystawie w świetlicy szkolnej.

Bernadeta Wolańczyk