Podziemna, solna wyprawa

Wielkimi krokami zbliża się coroczne święto górnicze. Uczniowie klasy szóstej oraz czwartej Szkoły Podstawowej nr 2 już teraz postanowili zapoznać się ze specyfiką tego jakże trudnego zawodu.
Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby, kręte, podziemne korytarze, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. To wszystko spotkało uczniów na szlaku Kopalni Soli „Wieliczka”.
Podczas fascynującej wędrówki poznali oni historię i tajemnice kopalni. Przypomnieli sobie także poznaną wcześniej na lekcjach j.polskiego słynną legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku podziwiali dedykowaną jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Wysłuchali również kompozycji Fryderyka Chopina oraz podziwiali towarzyszący mu świetlny spektakl nad brzegiem jednego z solankowych jezior. Wielu wrażeń dostarczył wyjazd windą na powierzchnię. Po tak fascynującej podróży w głąb ziemi , uczniowie mogli zrelaksować się w krakowskim Aquaparku.

Katarzyna Holesz