Jaki zawód będę wykonywać w przyszłości?

Jaki zawód będę wykonywać w przyszłości? Wizyta szóstoklasistów w zakładzie krawieckim i firmie spedycyjnej Bamar.
W ramach zajęć dotyczących wspierania i przygotowywania uczniów do podejmowania decyzji edukacyjno – zawodowych, uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wodzisławiu Śląskim, odwiedzili rodziców jednej z uczennic w ich zakładach pracy. Była to okazja stwarzająca możliwość pomocy w rozwiązywaniu problemów powiązanych z przyszłym wyborem kierunku kształcenia i planowaniem swojej kariery zawodowej.
Uczniowie, w zakładzie krawieckim u Basi, zapoznali się z czynnościami, które wykonuje krawcowa, usłyszeli jakie są wymagania potrzebne do wykonywania tego zawodu. Poznali poszczególne etapy powstawania spódnicy, rodzaje maszyn, sami mogli także usiąść za maszyną krawiecką i spróbować swoich umiejętności podczas łączenia kawałków materiału.
Pan Stukator opowiedział o specyfice swojej pracy – prowadzeniu firmy zajmującej się transportem międzynarodowym. Uczniowie mogli zobaczyć w którym miejscu Europy znajdują się obecnie poszczególne samochody oraz posłuchać historii dotyczących swojej pracy, doświadczeń oraz kontaktów ze swoimi pracownikami. Wszyscy zasiedli za kierownicą jednego z samochodu przewozowego.
Funkcjonowanie w nowoczesnym społeczeństwie wymaga aktywnych zachowań i umiejętności podejmowania trafnych decyzji. Wszelkiego rodzaju wybory dotyczące zdobycia wykształcenia, czy kwalifikacji zawodowych wymagają coraz większej wiedzy o rynku pracy, rynku edukacyjnym i o sobie samym. Istotnym jest, aby dokonując wyboru, uczeń kierował się własnymi zdolnościami, pasjami, możliwościami, predyspozycjami, a nie niespełnionymi ambicjami rodziców czy wyborami rówieśników z klasy i takie wizyty mogą mu w tym pomóc.

mgr Katarzyna Holesz