Październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month). Ogólnoeuropejska kampania, znana jako ECSM, organizowana jest przez ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. W Polsce kampanię koordynuje NASK. Nasza szkoła tak, jak w latach ubiegłych włącza się w tą inicjatywę.
Przez cały miesiąc na lekcjach informatyki będziemy podnosić świadomość na temat cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii. Naszym celem jest nie tylko przestrzeganie przed potencjalnymi zagrożeniami, ale również promowanie odpowiedzialnego korzystania z sieci.
Każdy tydzień ECSM to inny temat, który ma zwrócić uwagę na najważniejsze wyzwania w zakresie cyberbezpieczeństwa.
W tym roku są to:
Tydzień I CYBERHIGIENA, a więc najprostsze działania, które powodują wzrost cyberbezpieczeństwa każdego z nas (np. systematyczna zmiana hasła i aktualizacja oprogramowania)
https://stojpomyslpolacz.pl/stp/dobre-praktyki
Tydzień II EDUKACJA DLA CYBERBEZPIECZEŃSTWA, czyli jak uczyć świadomego korzystania z internetu?
Wszyscy używamy smartfonów, laptopów czy telewizorów typu smart, dlatego powinniśmy wiedzieć, jakie zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z internetu, i znać zasady bezpiecznego surfowania online. Edukacja dzieci, młodzieży, ale również rodziców, jest kluczem do tego, abyśmy unikali zagrożeń i podejmowali przemyślane decyzje w sieci.
Tydzień III CYBER SCAMS, czyli jak nie paść ofiarą oszustów w sieci
https://www.sans.org/…/…/2018-07/201807-OUCH-July-Polish.pdf
Tydzień IV NOWOCZESNE TECHNOLOGIE takie jak sztuczna inteligencja, czy Internet Rzeczy oraz związane z nimi wyzwania, a także problematyka tzw. fake news
Bernadeta Wolańczyk