Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 zwracano uwagę na fakt, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.
Nasza szkoła aktywnie włączyła się do obchodów DBI. Od kilkudziesięciu lat realizowane są zajęcia z uczniami dotyczące problematyki bezpieczeństwa dzieci w Internecie.
Głównym celem programu było zapoznanie uczniów z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet oraz przygotowanie uczniów do bezpiecznego korzystania z sieci oraz uświadomienie dzieciom zagrożeń wynikających z użytkowania
Internetu, zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci, wskazanie na konieczność stosowania zabezpieczeń i ograniczanie dostępu do nieodpowiednich stron.
Szkolne obchody DBI odbyły się poprzez realizację w/w zadań:
Lekcje informatyki W klasach I – VII na których przeprowadzono pogadanki oraz zajęcia dotyczące bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa, poznali zasady kulturalnego zachowania w Internecie. Zapoznano uczniów ze stronami: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl, www.dzieckowsieci.pl. Uczniowie na początku roku szkolnego zapoznają się z regulaminem pracowni komputerowych i stosują się do jego zapisów. W ciągu roku szkolnego w czasie każdych zajęć prowadzonych w pracowniach komputerowych, kształtowane są postawy i zachowania właściwego wykorzystania Internetu. Nauczyciele dążą do tego, by zwiększyć świadomość uczniów na zagrożenia wynikających z niewłaściwego wykorzystania Internetu oraz uczą przeciwdziałania cyberprzemocy. Na wszystkich komputerach z których korzystają uczniowie jest zainstalowany program „Opiekun ucznia” filtrujący niepożądane treści. Wychowawcy klas wygłosili pogadanki na temat niebezpieczeństw w Internecie i przekazali uczniom adresy i tel. Fundacji pomagającej w sytuacji zagrożenia niebezpieczeństwami występującymi w Internecie.
Uczniowie klasy VI przygotowali wraz z opiekunami, nauczycielami informatyki gazetki w pracowniach komputerowych na temat: ,,Bezpieczny komputer, bezpieczny Internet”.
Zorganizowano konkursy plastyczne dla uczniów klas 1-3 oraz konkurs na prezentację multimedialną dla klas 4-7dotyczacą bezpieczeństwa w sieci.
B.Wolańczyk